Kaiku-finalistit julkistettu
19.12.2007
Vuoden parhaita radiomainoksia arvioivan Kaiku-radiomainoskilpailun shortlista on julkistettu. Kilpaan osallistui 170 työtä/sarjaa, joista 20 henkinen tuomaristo valitsi shortlistalle 18 työtä. Näistä viisi oli PHS:n ja neljä Taivaan käsialaa. Vuoden 2007 parhaita spotteja valinneen tuomariston linja oli selkeä.
- Kilpailussa oli mukana tänä vuonna monia voittajaehdokkaita, eikä kategoriat jääneet vain muutaman huipun varaan, mikä on positiivista, kertoo kilpailun ylituomari Erkko Mannila.
Tuomariston mielestä spottien taso on pysynyt samana edellisiin vuosiin verrattuna. Mannila toivoisi myös uusien, radion draamalliset lait hallitsevien suunnittelijoiden löytävän radiomainonnan pariin.
- Tapoja on monia; humoristisen dialogin ja musiikin rinnalle voisi löytyä uusiakin vaihtoehtoja, Erkko Mannila toteaa. Aikaisempina vuosina musiikkia on hyödynnetty enemmän, kun taas tänä vuonna monissa spoteissa loppuinfoon oli yritetty ujuttaa liikaa infoa, Mannila jatkaa.
Tänä vuonna kilpailu uudistui monella tavalla. Tuomarityöskentelyä helpotettiin lisäämällä tuomareita ja vähentämällä kategorioita kolmestatoista kuuteen. Lisäksi tuomaroinnin ensimmäinen kierros toteutettiin verkossa. Yleisölläkin on sanansa sanottavana, kun viikoilla 2 ja 3 jokainen saa käydä äänestämässä suosikkiaan osoitteessa www.rab.fi/kaiku.
Kaiku-radiomainoskilpailun palkinnot jaetaan juhlallisessa Kaiku Gaalassa torstaina 31.1.2008 klo 19 Ravintola Pörssissä. Voittajatiimi palkitaan Grand Prixin lisäksi osallistumisella Cannes Lions ’08 -festivaaleille.
Kaiku-radiomainoskilpailu järjestetään yhteistyössä RAB Finlandin ja MTL:n kanssa ja sen tavoitteena on nostaa radioalan tunnettuutta ja arvostusta.
Kaiku shortlista >
« Takaisin edelliselle sivulle